Cloud ve světě

Dnes se již pomalu zdá, že kdo není v cloudu, jako by nebyl. Cloud používá většina z nás dnes a denně a málokdo si tuto skutečnost uvědomuje. Jistě spousta z nás používá sociální sítě, soukromý mail, či chytré telefony a právě i zde se cloud objevuje.Mimo to určitě každý z nás zná služby jako je uloz.to, megaupload a podobně. I tyto služby běží na cloudovém prostředí kdy výpočetní výkon je rozdělen mezi několik serverů a v případě megaupload také geograficky oddělené. Uživatelé tak mezi sebou společně využívají tak zvaný veřejný cloud.

 

Pojďme se ale podívat co nám přináší cloud v podnikovém sektoru

Společnosti, pro které je varianta několika hodinového výpadku jejich informačního systému, mailu, objednávkového systému či e-shopu nepřípustná, se čím dál více poohlížejí o možnostech řešení těchto aplikací v rámci cloudu. V praxi to pak může vypadat tak, že Informační systém běží na několika serverech a v případě výpadku jednoho serveru se automaticky přesune na další a uživatel tak ani nepostřehne, že k nějakému výpadku došlo. Společnost tak může fungovat dál a IT oddělení v klidu řešit proč k výpadku jednoho serveru došlu.

Cloudové řešení pokud ho má společnost u sebe by mělo být vždy stavěno tak, aby splňovalo aktuální požadavky na harware a také počítat s nárůstem těchto požadavků. Bohužel ne vždy se ale toto povede a tak se brzy dostanou do stavu, kdy jejich výpočetní technika jim nadále nestačí a musí tak přidávat další servery, nebo v horším případě stavět cloudové prostředí od začátku. Navíc ne každá společnost má kvalifikované zaměstnance na postavení sofistikovanějšího řešení a tak musí utrácet nemalé částky za společnosti, které jim cloud navrhnou a sestaví. Potom ale stále musí počítat, že v případě jakýchkoliv problému budou volat onoho dodavatele s požadavkem na vyřešení.

Řešením takovýchto problémů může být pronájem Cloudového prostředí u poskytovatele. Hlavní výhodou je, že nemusíte stavět vlastní řešení a řešit, na čem je to spuštěné a jestli na serverech ještě dostatečné množství výkonu pro Vaše potřeby.  Pronajmete si pouze výpočetní výkon, který potřebujete a infrastrukturu na které cloud běží se tak nemusíte starat. V případě, že přidělený výkon Vám již nebude nadále stačit, zkontaktujte Vašeho poskytovatele, či přes administrátorské rozhraní si výkon navýšíte.

Nevýhodou pronájmu cloudového prostředí je stále špatná reputace. Společnost která se začne o možnosti pronájmu cloudu zajímat nejvíce řeší komu své data svěřují a kdo k nim bude mít přístup. Na uživatele pak působí špatně pojem „veřejný cloud“, který vyvolává pocit, že firemní data jsou sdílené s ostatními společnostmi. Tomu tak ale nikdy není. K datům uloženým u poskytovatele má vždy přístup pouze společnost co si tento prostor pronajímá a správce který se o infrastrukturu stará. Tedy v důsledku je to prakticky to samé jako, když máte servery uloženy u Vás. Pokud bychom měli zajít do detailu, tak je i hodně pravděpodobné, že data uložené v datacentru jsou daleko víc chráněna proti odcizení než data uložené na serverech lokálně u firem. Ne každá společnost může zabezpečit serverovnu tak, aby se do ní nikdo nedostal a bohužel i velmi často servery jsou „položeny“ v kancelářích kde k ním má přístup prakticky každý.