Dokončení upgrade networkingu

Před měsícem jsme se rozhodli, že vybudujeme jednu z nejspolehlivějších sítí pro cloud v ČR. Mise byla splněna a nyní Vám můžeme představit řešení, díky kterému si troufáme říct, že máme nejspolehlivější datovou síť pro cloud v ČR. Jako jediný cloud provider v ČR ji máme plně jištěnou přes multi vendor strategii.

 

 

 

 

 

Proč jsme se vlastně rozhodli takovou síť vybudovat? Důvod byl jediný - výpadek. Pro naši firmu je provozování cloudových technologií posláním a zároveň i koníčkem. Myslíme to opravdu vážně a chceme být tím nejlepším poskytovatelem v České republice. Proto jsou naše technologie plně redundantní. Zároveň používáme nejsofistikovanější technologie na českém trhu (nejvíce high-end řešení) a díky tomu jsme schopni provozovat pro zákazníky služby jako Disaster Recovery nebo Geo Cloud přes více datacenter. Ale jak to tak bývá i při sebelepších snahách, vždy může něco selhat. A většinou je to taková technologie, kterou nejsme schopni ovlivnit.


Právě před měsícem došlo k výpadku konektivity jednoho z našich hlavních dodavatelů optických vláken, který postihl hned několik datacenter. Veškerá konektivita a veškeré aktivní prvky našeho dodavatele jsou jištěny hned 3x. I přesto došlo k selhání funkcí. My se však nespokojíme s tím, že bychom někdy nějaký výpadek mohli mít. Proto jsme se rozhodli vybudovat separátní konektivity i od jiných telco operátorů a přímé peeringy do nixu.


Naše měsíční snažení se podařilo. V tuto chvíli jsou všechna naše datacentra jištěna nejen primární konektivitou (do většiny DC dovedeno ze tří směrů do budovy), ale i sekundární (záložní) konektivitou, která je poskytována od jiných telco operátorů. Přičemž využití záložní konektivity nijak neovlivní přidělené IP adresy - ty zůstávají totožné. Přepínání mezi primární a sekundární konektivitou je pak zajištěno plně automaticky a je prováděno v téměř bezvýpadkovém režimu (ztráta dvou pingů - cca 1 sekunda výpadku).


Při nasazování jsme prováděli různé testy, ve kterých jsme si ověřili funkčnost, rychlosti přepínání, apod. Shodou okolností, náš primární dodavatel konektivity během minulého týdne čelil DDOS útoku o velkém rozsahu, který způsobil výpadek nebo zhoršenou dostupnost všech jeho služeb. My jsme však poprvé v praxi mohli otestovat funkci nové záložní konektivity, kdy došlo k přepnutí na zálohu a všichni naši zákazníci běželi spokojeně dále, bez jakéhokoli vlivu na jejich IT. I my jsme tak měli klidný den a naše DDOS ochrana mohla v klidu odpočívat.
Kvalita služeb pro naše zákazníky je pro nás prvořadá. Proto se vždy budeme snažit vylepšovat naše služby tak, abychom byli nejlepším poskytovatelem cloudových služeb na trhu.