G2 cloud - představení

Představujeme Vám první díl seriálu o budování veřejného cloudu pro naše zákazníky. G2server již v roce 2011 zprovoznil jako jeden z prvních v ČR veřejný cloud (G2 cloud) postavený na technologiích VMware. Tím však naše cesta neskončila. Podívejte se na první díl našeho seriálu o budování G2 cloud - nejlepšího cloud řešení v ČR.

 

Co je to cloud

Asi nemá více smysl rozebírat, co je to cloud. Dnes již velmi známé slovo pro širokou IT veřejnost. Zjednodušeně se jedná o velkou serverovou farmu. Zákazník si již nemusí pořizovat vlastní servery pro umístění do datacentra, ale využije jedné z částí této serverové farmy. Jsou dva typy zákazníků.

  • Ten první si chce pronajmout část výkonu. Rozumí údajům jako je procesor, jádra, disky a jejich rychlosti, ram a zároveň je schopen si na serveru nainstalovat potřebný software nebo tuto instalaci a následnou správu někomu svěřit. Tento typ využití cloudu se nazývá IaaS neboli Infrastruktura jako Služba (Infrastructure as a Service).
     
  • Druhý typ zákazníků tomuto nerozumí a nebo jen nechtějí řešit, zda ještě mají dostatek paměti a zda jim server stíhá z pohledu procesoru. V tomto případě si chce zákazník pořídit službu, kdy platí pouze za počet uživatelů nebo například za obsazený prostor a nechce vědět, co se za tímto technicky skrývá. Tento typ využití cloudu se nazývá SaaS neboli Software jako Služba (Software as a Service).

 

G2 cloud přináší pro naše zákazníky oba možné přístupy. Svou službu si tak zajisté vyberou jak zkušení IT pracovníci, tak i ti méně zkušení , běžní uživatelé.

 

Historie G2 cloud

Před pár lety jsme se rozhodli, že připravíme vlastní cloud řešení pro naše zákazníky. Zkoumali jsme různé možnosti dostupných technologií na trhu. Jednou z možností bylo vytvořit si vlastní technologii postanevou na virtualizaci XEN nebo KVM. Tuto cestu jsme však zavrhli a zvolili jsme si jako svého partnera technologickou špičku v oboru - společnost VMware. Jejich virtualižní technologie je nejdražší na trhu, zároveň je však bezkonkureční ve stabilitě i v nabízených službách.

V roce 2011 jsme tak po sérii testování zprovoznili G2 cloud postavený na technologii VMware. Po roce pozvolného provozu jsme začali nabízet tuto službu veřejně. G2 cloud je umístěn v profesionálních datacentrech Dial Telecomu a Nagano v Praze. Aktuálně se připravuje jeho rozšíření i do datacentra TTS, rovněž v Praze. G2 cloud využívá stejné technologie, jako například O2 cloud, Tmobile cloud nebo GTS cloud. Zároveň jsme jako jedni z mála v ČR poskytnout i geograficky oddělené řešení, pro maximální bezpečnost.

 

Na čem je G2 cloud postaven

 

G2 cloud je postaven na plně redundantní infrastruktuře, která poskytuje maximální ochranu proti fyzickým výpadkům jednotlivých částí. V praxi to znamená, že všechny prvky jsou minimálně zdvojeny. V případě výpadku jednoho, tak převezme jeho službu jiný prvek. Výpadek je přitom nulový. Celé řešení je tak vysoce dostupné.

Pro aplikační vrstvu používáme server HP DL380P poslední generace s procesory Intel Xeon E5-2670. Každý z těchto serverů je osazen 192GB ram. Datová vrstva je postavena na redundatních datových uložištích HP P4500 s 15k SAS disky. Pro obsluhu jednotlivých serverů slouží rozhraní vCloud. Při přípravě technologie jsme tak brali v úvahu jen ty nejmodernější technologie od renomovaných firem. 

 

Tím to ale nekončí!

Kdybychom postavili takovýto cloud, tak bychom nepřinesli žádnou novinku na trh. Proto se naši zákazníci mohou těšit na další vylepšení, která jim přinesou nové obzory v cloudových řešeních nejen v České republice. Více se dozvíte v dalším díle našeho seriálu, kde Vám představíme nové administrační rozhraní.