Jak na moderní e-mail (1): 30 let starý POP3/IMAP

Co si budeme povídat, i přes existenci spousty různých moderních nástrojů pro komunikaci a spolupráci v týmech se nakonec stejně ve spoustě společností odehrává velká část komunikace uvnitř mailového klienta pomocí tlačítek Reply/Odpovědět (či v horším případě Reply All/Odpovědět všem) nebo Forward/Předal dál. Proč si tedy aspoň tento způsob komunikace trochu "nevytunit" a nerozšířit o některé užitečné funkce.

 

 

 

 

Internetová pošta se začala rozvíjet se vznikem POP protokolu (Post Office Protocol), jehož první verze byla stvořena v roce 1984 (a aktuální verze POP3 byla v původní podobě definována v roce 1988). Tento protokol je velmi jednoduchý a jediné, co umí, je zjistit, zda jsou na serveru ve Vaší schránce nějaké maily. Pokud ano, tak pomocí tohoto protokolu můžete mail celý včetně příloh stáhnout a případně ze schránky smazat. Tento přístup byl dlouhou dobu dostačující - schránky na serverech nebyly veliké (pevné disky byly malé a drahé) a tudíž nebylo žádoucí Vaše maily na serveru skladovat. Internetové připojení bylo v plenkách a o tom být online kdekoliv a kdykoliv jsme si mohli nechat jenom zdát - tedy stažení mailů "do offlinu" přímo na Váš PC bylo nutností (hlavně se co nejrychleji odpojit od dial-upu).

 

Určitá vylepšení přinesl až IMAP protokol (Internet Mail Access Protocol). Ten vznikl v původní podobě v roce 1986 a aktuální verze IMAP4 vznikala v 90tých letech. Mezi hlavní výhody IMAP oproti POP3 bylo jednak zavedení složek pro lepší třídění mailů, umožnění více klientů připojovat se zároveň ke stejné schránce a online způsob komunikace (tedy připojení mezi klientem a serverem bylo navázané neustále a tedy server mohl ihned notifikovat klienty o nově příchozích zprávách). Mimo to umožňuje IMAP značkování e-mailů - jednak informací, zda byl e-mail již přečten, bylo na něj odpovězeno či zda byl e-mail předán dál; druhak dnes spousta implementací IMAP umožňuje přiřazovat mailům různobarevné štítky. Užitečnou funkcí je také to, že je možné mezi e-maily vyhledávat a to přímo na serveru - bez toho, abyste museli mít všechny maily stažené na svém vlastním PC.

 

Oba protokoly (POP3 i IMAP4) se dnes stále velmi hojně používají, což si zaslouží velkou poklonu jejich tvůrcům, ale což je zároveň s ohledem na dobu jejich vzniku obrovským paradoxem. Přece jenom - kdo z tvůrců POP/IMAP před 30tilety mohl tušit, že si budeme posílat denně taková kvanta e-mailů. A to navíc e-mailů, které nemají pár bytů max kilobytů, ale budou to maily o desítkách MB obsahující spoustu obrázků, mnoha stránkové dokumenty nebo nedej bože dokonce videa?

 

Podle studie Radicati Group existuje na světě 4,3 miliard mailových schránek a e-mail používá 2,5 miliardy lidí. Celkově je denně odesláno 206 miliard e-mailů (z toho 113 miliard se týká businessu). Denně tedy každý uživatel zpracuje 122 mailů (34 mailů odešle a 88 mailů příjme - z čehož je prý jen 12 mailů spam (???)). Myslím, že tvůrcům POP3/IMAP by se z těchto čísel pořádně zatočila hlava?

 

Oproti 80tým létům ale nastal masivní posun i v dalších ohledech - kdo tušil, že téměř každý budeme mít hned několik zařízení, ze kterých budeme přistupovat do mailboxu souběžně a některá tato zařízení budou k mailboxu připojená prakticky non-stop. Kdo si tenkrát dokázal představit, že budeme potřebovat vědět o novém e-mailu ihned, jakmile e-mail dorazí do schránky? A kdo si dokázal představit, že spousta lidí bude muset udržovat historii svých mailů mnoho let dozadu a jejich mailová schránka bude zabírat, když ne desítky tak aspoň jednotky GB.

 

Používáte i Vy e-mail stále stejným způsobem jako před 10 - 15 lety a přistupujete do schránky pomocí IMAP či dokonce POP3? Pokud ano, tak se již nyní můžete těšit na příští díl této mini série, kde se pokusíme nastínit jak si e-mail aspoň trochu modernizovat a zároveň pořádně ochočit ve svůj prospěch.