Mohu použít vlastní licence v cloudu?

Při jednání s našimi zákazníky často vyvstane otázka, zda zákazník může v cloudu využít své vlastní licence, které si sám dříve zakoupil či teprve plánuje zakoupit. Tato otázka je logická a legitimní, zvlášť v případě, že zákazník licence již v tu chvíli vlastní. V takovém případě by totiž rád zhodnotil svou dřívější investici, která u některého SW (např. licence Microsoft SQL serveru) nebývá vůbec malá.

 

Bohužel odpověď na tuto otázku není jednoduchá a nedá se odpovědět obecně jednou větou. Podmínky, za jakých je možné využít legálně licenci zakoupeného SW, vychází z licenční smlouvy. V případě SW od Microsoftu licenční smlouva říká, že jste oprávněni využívat software na "Vašich serverech". Microsoft přívlastek "Vašich" upřesňuje tak, že se jedná o servery, které jsou buď ve Vašem vlastnictví (či je máte např. leasované) nebo se jedná o servery, které máte poskytnuté hostingovou společností jako službu, ale to pouze za předpokladu, že tyto servery jsou dedikované pouze pro provoz služeb určených jen a pouze pro Vás. Toto upřesnění platí jak v případě provozu služeb přímo na fyzických serverech bez virtualizace, tak v případě virtuálního a tedy i cloudového prostředí.

Pokud se na výše uvedenou podmínku podíváme cloudovou terminologii, zákazník může bez omezení své vlastní licence využívat v prostředí privátních cloudů - v takovém případě je totiž minimálně aplikační výkon (tedy servery) vyhrazený jen a pouze pro jednoho konkrétního zákazníka a tedy je podmínka z licenční smlouvy Microsoftu splněna. U veřejného cloudu je tomu ale naopak - takový cloud je sdílen velkým počtem různých zákazníků a tedy dle terminologie Microsoftu se nejedná o "Vaše" servery a tím pádem je možné pouze pronajmutí licencí v rámci licenčního programu SPLA.

 

Výjimka potvrzuje pravidlo

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje z uvedeného pravidla výjimka. Microsoft vědom si popularity cloudu, přišel s variantou jak určité vlastní licence zákazníka přece jenom do cloudu přenášet. Svůj rozšiřující licenční program, předplatné Software Assurance, obohatil o nový benefit - právo License Mobility Through Software Assurance. Zákazník, který si pořídí rozšíření Software Assurance (SA) a tímto rozšířením pokryje kompletní licenci produktu včetně přístupových licencí (CAL), může si po dobu platnosti svého předplatného SA přenést své licence tohoto produktu do cloudového prostředí a to nejen do privátních cloudů (jak bylo popsáno výše), ale i do veřejných cloudů.

Ani toto ale neplatí obecně a u výjimky je bohužel opět výjimka. Právo Licence Mobility Through SA je k dispozici pouze k určeným produktům Microsoftu. Tyto produkty jsou v dokumentu PUR (který obsahuje detailně rozepsané licenční podmínky) označené právě značkou License Mobility Through SA. Obecně se jedná o různé aplikační servery (Exchange, SQL, SharePoint), ale nejedná se o operační systémy (serverové ani desktopové) ani o aplikace (např. Office). Jediná cesta k provozování tohoto SW ve veřejném cloudu tedy i nadále vede přes licenční program SPLA - tedy přes licence poskytnuté zákazníkům provozovatelem cloudu.

Ale na druhou stranu ... Když se zeptám slovy "klasika" - Dámy a pánové, kdo z Vás to (Software Assurance) má...?

 

Jak je to se software jiných výrobců?

Licenční politika je velmi složité téma. Prakticky u každého výrobce jsou pravidla jiná a proto je konzultujeme individuálně. Sledujte náš blog, kde budeme uvádět i další články s licencováním. Pokud by Vás zajímalo jak je to s licencemi v cloudu právě pro Vaši firmu (licence Microsoft, Oracle, RedHat a další), kontaktujte naše obchodní oddělení.