Pronájem software Microsoft SPLA

Způsobů jak zakoupit licence Microsoftu je více. Dnes se Vám pokusíme přiblížit licencování SPLA, tedy jediný možný legální způsob pronájmu licencí Microsoft. Tento způsob lze použít na většinu produktů společnosti Microsoft, nicméně podmínky licencování se v některých případech licencování mohou odlišovat od těch, na které jste zvyklí při nákupu licencí.

 

 

 

SPLA Licencování

Určitě víte, že lze software od Microsoftu také pronajmout. Navíc v mnoha případech se může stát pronájem softwaru výhodnějším, než jeho pořízení. Mezi hlavní výhody licencování, přes tak zvaný SPLA program, patří bez pochyby jeho flexibilita. Znamená to tedy to, že společnost platí za licence, které reálně využívá. Nemusí tak nakupovat licence na tři roky dopředu, kdy ještě neví, jestli je vůbec využije. Napak nevýhodou může v některých případech být, nutnost provozování tohoto způsobu na pronajatých serverech. Tedy nelze si koupit server a následně si na něj pronajmout licence Microsoftu.

 

Pronájem vs. koupě

Mezi pronájmem softwaru a nákupem je mnoho rozdílů. Vezměme si například licence operačního systému windows server. Pokud si tento produkt kupujete, musíte počítat s koupí základní licence, CAL licencemi na uživatele a pokud server slouží jako terminálový tak i „remote desktop licence“. V případě pronájmu, zakoupíte licenci operačního systému na procesor a licence „remote desktop licence“. Tedy není třeba zakupovat CAL licence. Navíc v pronájmu máte možnost mít stále aktuální produkt.

 

Případová studie

Pojďme si ukázat, jak to vypadá v praxi. Uveďme si zde společnost o padesáti uživatelích, která se rozhoduje mezi koupí nového operačního systému pro svůj doménový server a pronájmem licence.

 

Nákup software

Pronájem software

MS Windows Server Standard

22 000,-

MS Windows Server Standard

450,- / měsíc

50 x Windows Server CAL

50 000,-

Není zapotřebí

Celkem

72 000,-

Celkem za 36 měsíců

16 200,-

 

Doba tří let je uvedena z důvodu morální životnosti serveru. Navíc i Microsoft se nyní snaží tlačit své nové produkty a postupně ukončuje podporu produktů ob dvě verze. Je zde vidět že při době provozu tří let, zákazník přeplatí skoro 56 tisíc. 

 

Na závěr

Zde jsme si uvedli jen jeden produkt od Microsoftu. Jak jsme Vám již ale sdělili v předchozím článku „Seznámení s cloudem“, lze pronajmout také ostatní produkty. A tam už může platit opačný případ, kdy se vyplatí spíše si software zakoupit, než pronajmout. Licencování společnosti Microsoft je velice složité a občas mu nerozumí ani sami zaměstnanci Microsoftu. Proto doporučujeme nejdříve zvážit jaká varianta je pro vaši firmu efektivní a méně nákladná. Neváhejte se na nás obrátit při rozhodování zda software nakoupit nebo pronajmout.

 

Ceník licencí a další produkty můžete nalézt zde.