SmartCache - ještě rychlejší data díky SSD diskům

Dnes bychom Vám rádi představili novou funkci našich serverů, kterou lze využívat na nejnovějších generacích HP Gen8. Díky této funkci, lze razantně zvýšit rychlost disků, které máte v serveru. Jak to funguje, co je pro to potřeba a kde lze tuto technologii nejvíce využít? To se Vám pokusíme popsat v následujícím článku.

 

 

SmartCache je technologie používaná na nejnovějších řadách serverů HP Gen8. Jak je i z názvu patrné, jde o cache nejčastěji používaných dat na rychlejší disky. Ve výsledku to pak znamená, že tato data jsou načítány z rychlejších disků a tím pádem se zvyšuje výkon serveru a snižuje odezva čtení a zápisu těchto dat. Díky SmartCache, tak můžete docílit toho, že v serveru budete mít dostatek místa pro data, ale zároveň vyšší výkon disků.

Celá technologie funguje tak, že data, která mají vyšší prioritu a jsou často používána, jsou uložena na SSDisky do cache. Jedná se o podobný princip, který je používaný u vyšších řad diskových polí, kde data určená například pro archivaci, s nižšími počty přístupů, jsou uloženy na pomalé SAS disky (případně SATA vrstvu) a data určená pro databáze, kde je žádoucí vyšší výkon, jsou uložena na rychlé SAS disky (případně SSD vrstvu). Nyní však lze tento způsob využívat i na našich serverech HP Gen8.

SmartCache lze využít na serverech, kde potřebujete jak velký výkon, tak velkou kapacitu. Představme si například databázový server, kde máme oddělený Boot sektor, logy, databázi a SmartCache. Databáze nám zabírá cca 1TB a logy 500GB. Ukládat toto na SSD, by bylo velice nákladné. SmartCache tak poslouží k tomu, aby soubory s nejčastějšími dotazy byly uloženy na SSD a tak se celý server choval tak, jako by byl kompletně osazen SSDisky. Na základě studie se zjistilo, že v případě kdy server neobsahoval SmartCache, byl schopný zaznamenat přibližně 29 milionů přečtení a 3,6 milionu zápisů. S HP SmartCache tento výkon stoupl zhruba na 140 milionů přečtení a 19 milionů zápisů.

Samozřejmě se jednalo čistě o případovou studii. Server byl osazený SAS disky pro data a také pro databáze rozdělený na RAID 5. Na SmartCache byly použity dva SSDisky. Dle výsledků se ale zjistilo, že výkon disků se takřka zpětinásobil.

Jelikož případové studie se ale mohou lišit od skutečnosti, rozhodli jsme se udělat si tento test také na našich serverech a ověřit tak rychlost této funkce. Výsledky těchto testů Vám přineseme v dalším článku o této funkci.

SmartCahce můžete využívat na managed serverech, dedikovaných serverech a privátním cloudu.