Testovali jsme Amazon Cloud

Amazon Cloud patří mezi technologickou špičku na zahraničním internetu. Jeho služeb využívá například americký startup Instragram. Proto jsme se i my rozhodli ho pořádně otestovat a proklepnout si naši zaoceánskou konkurenci.

 

Amazon Cloud?

Ano, Amazon je jeden z největších internetových obchodů na světě. Původně se jednalo o internetové knihkupectví, které se postupem času rozšířilo na prodej "čehokoliv". Jak Amazon rostl, začal řešit problémy technologické. Když je vyřešili, zjistili, že mají nadbytečnou technologii, kterou mohou dále pronajímat svým zákazníkům. A tak vznikl Amazon Cloud. To je zrychlená historie ve 4 větách.

 

První dojmy

Amazon Cloud je postaven kompletně na virtualizaci Xen. Tato virtualizace je dnes spíše velmi okrajová a její samotné nasazení bez velkého množství úprav je pro použití v sektoru středně velkých a velkých společností spíše nevhodné a problematické. Výhodou Amazonu je, že disponuje obrovským kapitálem, který investuje do úprav a různého přiohýbání virtualizace Xen. Amazon využívá pro obsluhu cloudu své vlastní administrační rozhraní. Pokud se zaregistrujete na stránkách Amazonu, můžete si ihned založit svůj první virtuální server a rovnou ho začít používat. 

A tady začíná hned první problém - registrace. Podmínkou registrace je zadání kreditní karty (pochopitelně funkční). Zadali jsme číslo karty, majitele karty (CVV kód a expirace se nevyplňuje) a ono nic. Registrace skončila chybou. Tak jsme to asi 10x opakovali, volili jiné karty, virtuální internetovou kartu, platební kartu, kreditní kartu. Stále nic. Po dvou dnech pokusů jsme to již chtěli vzdát s tím, že Amazon pro nás zůstane tajemstvím. Jako poslední pokus jsme zvolili oslovení technické podpory. Náš dotaz zůstal bez odpovědi. Tak jsme ho poslali na obchodní oddělení pro Evropu. Ozval se nám manažer, který nás upozornil, že náš dotaz není určen na obchodní oddělení a ať kontaktujeme technickou podporu. Zkusili jsme druhý pokus s technickou podporou - opět bez odezvy. Nicméně, kreditka začala záhadně fungovat. Jen tak mimochodem - jiná alternativa placení neexistuje, ani PayPal nebo jiné platební systémy.

Po překonání těchto porodních bolestí (a o 4 dny později) se nám konečně podařilo spustit Amazon Cloud a začít testovat. Administrační rozhraní Amazonu je skutečně moc pěkné. Působilo na nás však velmi nepřehledně. Po měsíci testování to již tak nepřehledné nebylo. Jen se s ním musíte naučit pracovat.

 

 

Virtuály

Základní službou Amazonu je EC2, neboli Elastic Cloud. Jedná se o klasický virtuální server. Při jeho zákládání si zvolíte operační systém, který chcete automaticky nainstalovat. Na výběr jsou jak Windows OS, tak i různé distribuce Linuxu. Zajímavé jsou speciální distribuce Amazonu určené pro clusterové použití. Pokud vám nevyhovují předpřipravené image operačních systémů, můžete si importovat vlastní image nebo si zakoupit komunitní image pro instalaci v AWS Marketplace.

Po volbě OS si zvolíte tarif služby. Amazon má několik předpřipravených tarifů, ze kterých si musíte vybrat. Není tedy možné nastavit si počet CPU nebo ramku dle uživatele. Musíte se spokojit s tarify Amazonu. V dalším kroku průvodce zřízením nového virtuálu si zvolíte bezpečnostní nastavení a monitoring serveru. 

Jeden z posledních kroků je vytvoření si privátního a veřejného klíče pro přístup k serveru. Následuje nastavení firewallu a finální rekapitulace. Po odsouhlasení se server založí, spustí (celý proces trvá cca minutu) a můžete jej začít používat. Průvodce spuštěním má velmi monoho nastavení. Je tak vidět, že Amazon Cloud je primárně určen pro IT profesionály. Jedna z voleb, která stojí za zmínění je možnost vybrat si, ve kterém datacentru bude váš virtuál zřízen.

 

Storage

Základní storage, který máte k dispozici v rámci virtuálního serveru je podle Amazonu negarantovaný. Amazon uvádí, že negarantuje stav dat v případě, že dojde k výpadku infrastruktury Amazonu. Pokud ji chcete mít garantovanou, pak si musíte dokoupit službu S3, což je profesionální storage řešení.

Alternativou může být i služba Glacier. Ta však není určena pro produkční data, ale spíše pro archív nebo záložní data. Služba Glacier je velmi levná, data však nejsou k dispozici ihned. Pokud je potřebujete, zadáte si požadavek a Amazon vám je během několika hodin poskytne.

 

Ostatní služby

Amazon nabízí mnoho dalších profesionálních služeb. A to, co nenajdete v přímé nabídce, je možné najít v AWS marketplace. Stačí si jen vybrat a můžete je začít používat.

 

Hodnocení

Amazon Cloud je zajisté profesionální řešení. Důležité však je, podívat se na jeho cenu. Tak, jak je profesionální, bude pravděpodobně i hodně drahý. Záleží pouze na vás, jak je budete využívat, ale pokud je budete používat ve standardní konfiguraci (tedy EC2, S3, monitoring, případně ještě další podpůrné služby), pak je jeho cena velmi vysoká. A to i přesto, že účtování je po hodinách.