Upgrade infrastruktury a diskového pole

Během letních měsíců se naše společnost rozhodla rozšířit a upgradovat infrastrukturu. Jako prvním krokem bylo posílení diskových polí o storage EMC řady VNX a jako další krok byl upgrade 10 Gbitové infrastruktury. Celý tento proces by měl mít velký vliv na výkon našich služeb, a to především díky navýšení výkonu na diskových polích ale také na síťové infrastruktuře. 10 Gbitový provoz nám nyní zajišťují switche HP a Cisco.

 

 

10 Gbitová infrastruktura

10 Gbitovou infrastrukturu zajišťují technologie od společností HP a Cisco. Celá síť je plně redundantní a je tak zajištěn bez-výpadkový chod celé 10 Gbitové infrastruktury. Veřejný cloud je provozován na 10 Gbitu již delší dobu a nyní si lze pronajmout tento upgrade také pro privátní cloud a fyzické servery. Zvolené switche vyznačují špičkovým výkonem a především velmi vysokou vyrovnávací pamětí (cache). Právě díky této vyrovnávací paměti je síťový provoz ve spojení s iSCSI v extrémně vysoké kvalitě.

 

Diskové pole EMC řady VNX

V případě zájmu o pronájem diskového prostoru máte k dispozici několik výkonnostních vrstev (TIER). Pole je osazeno NL-SAS disky o rychlosti 7.2K otáček, rychlými SAS disky o rychlosti 10K otáček a 15K otáček až po SSD SLC disky určené pro ty nejzatíženější projekty. Diskové pole zároveň obsahuje i technologii Fast Cache, což je speciální SSD vrstva určená pro cachování read a write diskových operací. Aktuální upgrade tak přinesl navýšení výkonu diskového pole o cca 100 tisíc IOPS.

Storage je zapojena redundantní 10 Gb/s technologií do sítě. V kombinaci s multipathingem je přenos (I/O operace mezi iSCSI spouštěči a targety) vyřizován v nejnižších možných odezvách. Kombinace 10 Gbit optické sítě a multipathingu je dostatečně dimenzovaná pro pokrytí velmi vysokého počtu současně probíhajících operací i při vysokých zátěžích.

 

 

Pomalé úložiště - Near Line SAS (NL-SAS)

Tato vrstva je vhodná pro ukládání velkých kapacit dat, záloh a archivaci dat. Již ze svého označení je chápána jako pomalá a proto se nehodí pro produkční data. Naopak pro ukládání archivním dat je jako stvořená. Celková aktuální kapacita této vrstvy je v řádech stovek TB.

 

Středně rychlé uložiště - 15K SAS disky + NL-SAS disky (tiering)

Tato speciální vrstva je tvořena spojením (tieringem) disků rychlých a pomalých. Storage plně automaticky vyhodnocuje, která data potřebují vysokou rychlost a tyto sama umísťuje na rychlé disky. Naopak data, která rychlost nepotřebují automaticky přesunuje na pomalé NL-SAS disky. Díky tomu dochází k optimalizaci nákladů na provoz diskového pole pro naše zákazníky. Tato vrstva je vhodná pro provoz cloudových služeb nebo disaster recovery.

 

Rychlé uložiště - 10K a 15K SAS disky

Rychlé uložiště je určené hlavně pro ukládání dat náročných na výkon - například databáze s vysokou frekvencí zápisu, OLAP výpočty, apod. Tato vrstva je osazena SAS disky o výkonu 10K RPM nebo 15K RPM (deset a patnáct tisíc otáček za minutu). Opět díky rozložení zátěže přes velké množství disků, může tento Tier dosáhnout výkonu až několika desítek tisíc IOPS.

 

 

Extra rychlé uložiště - SSD SLC disky

Poslední vrstvou je extra rychlá disková vrstva SSD SLC disků. SSD tier je určen pro opravdu nejnáročnější aplikace zásadně závislé na diskový výkon, počty čtení a počty zápisů. Typickým využitím je pro náročné databáze nebo transakční logy databází, VDI technologie (virtuální desktopy) nebo hodně zatížené internetové obchody.

 

Fast Cache

Diskové pole VNX je opatřeno technologií Fast Cache. Ta umožňuje urychlit čtení a zápis dat ve všech rychlostních Tierech (mimo pomalý). Fast Cache je automaticky aktivovaná služba, není tak nutné si ji nijak připlácet. Díky ní i data umístěná na středně rychlé vrstvě mohou dosahovat vysokých výkonů. Více o výkonu dat si můžete přečíst v našem článku Kapacita disku, výkon disku, IOPS

 

 

V případě dotazů ohledně možnosti využítí těchto služeb, neváhejte kontaktovat naše obchodní oddělení.

 

Telefon Telefon - obchodní oddělení: +420 736 489 803

E-mail E-mail - obchodní oddělení: obchod@g2server.cz