VMware TIP - Změna VLAN ID v rámci existujícího Network Poolu ve vCloud Directoru

V rámci administrace vCloud prostředí od společnosti VMware se někdy administrátor dostane do situací, kdy je potřeba provést ne úplně standartní a podporovaný zákrok. Do podobné situace jsme se nedávno dostali také my.

 

 

 

 

V rámci již existující infrastruktury bylo z nějakého důvodu potřeba změnit VLAN ID v rámci již existujícího Network Poolu. Nejjednodušší by byla editace přímo z adminitračního rozhraní, ta ale není možná - není podporována. Druhou možností by bylo vytvoření nového Network Poolu s jinou VLAN ID a nasledná migrace virtuálních aplikací a virtuálních strojů na tuto novou síť. Takové řešení se ale neobejde bez restartu jednotlivých virtualních strojů, pokud jich máte větší počet, je tento postup velmi neobratný. Hledali jsme tedy další možnost, nakonec jsme se rozhodli pro přímou editaci tabulky v databázi vCloud Directoru. Tento postup rozhodně není oficiální, takže dobře zvažte, zda jej použít v produkčním prostředí. Nicméně za určitých okolností může ušetřit mnoho starostí.
 
 
  • Nejdříve proveďte zálohu vCloud Director databáze.
  • Najděte tabulku dbo.network_pool , zde se nachází informace o Network Poolech.
  • V této tabulce, v řádku reprezentujícím měněnou síť, změníme hodnotu atributu vlan_id na novou. (v Našem případě jsme nastavili 0 což ma za následek, že VLAN není používána vůbec).
  • Změnu uložíme.

 

 
Nyní pokud si znovu otevřeme náhled měněného Network Poolu, vídíme nové VLAN ID. Nově vytvářené PortGroupy prostřednictvím vCloud Administrace pak maji nastavenou tuto novou VLAN ID.
 
 
Doufáme, že vám tento krátký návod bude nápomocný a nabídne případně alternativní postup.