Změny ve vnímání cloudu

Zatímco dříve byl cloudový svět doménou hlavně webových projektů, poslední dobou je čím dál více využívaný ve firemním segmentu. Společnosti řeší, zda nakoupit nové servery a umístit je v datovém centru, nebo si pronajmout fyzické servery v hostingovém centru nebo zda právě využít zmíněný cloud.

 

 

 

Privátní cloud x veřejný cloud

Zatímco během minulého roku se řešilo, zda vůbec umístit svá data na pronajaté servery v datacentru, letos se řeší, jestli využít privátní, nebo veřejný cloud. Také zabezpečení a kvalita cloudových služeb šla za tuto dobu velmi nahoru a tak jsou tyto služby čím dál více využívány našimi zákazníky. Svědčí o tom také fakt, že spousta projektů, které dříve běžely na fyzických serverech, jsou nyní umístěny v cloudovém prostředí.

Stále ale platí, že cloud není vhodný využívat za každé situace. Doporučujeme tedy využití konzultací pro nalezení vhodného řešení pro Vaši společnost. Jedním z těchto případů je nutnost využití vlastních licencí Microsoft v cloudovém prostředí. Dle licenčních podmínek Microsoftu, zákazník nesmí využít licence OLP v rámci veřejného cloudu. To neplatí ale v případě, kdy výpočetní výkon nebude rozdělen mezi více zákazníků (privátní cloud).

 

Rozdíl prodeje mezi privátním cloudem a veřejným cloudem v období 2011-2013

 

Větší zájem o cloud v SMB a Enterprise segmentu

V roce 2011-2012 byl cloud využíván převážně pro hostování mailových serverů, vzdálené plochy pro uživatele, nebo pro softwary jako je Pohoda a podobně. Letos však společnosti neváhají ani s přesunem důležitějších částí infrastruktury jako jsou informační systémy, aplikační a databázové servery. A zatímco v minulém roce tyto služby využívali firmy o 10-20 zaměstnancích , letos se o cloud zajímají více SMB a enterprise zákazníci.

 

Poměr prodeje 2011-2013

Poměr prodeje cloudu v odbobí 2011-2013

 

Závěr

Hlavní výhody cloudového prostředí jsou bezesporu vysoká dostupnost a flexibilita řešení. Zákazník tak nemusí řešit, v případě veřejného cloudu, předpokládaný růst společnosti během následujících pěti let, ale aktuální potřeby. V případě kdy pak bude potřebovat vyšší výkon, může tak učinit během pár minut. Další výhodou je snížení investičních nákladů a rozpuštění nákladů do cash flow.

 

V dalším článku, Vám popíšeme rozdíly mezi privátním a veřejným cloudem.